Whatsapp Bilgi ve Sipariş Hattı: +90 (543) 567 3966

Neden Bakır?

Neden Bakır?

Bakır bileşiklerinin insan dokusu ürettikleri iyi bilinir Güçlü bir anti-bakteriyel ve koku giderici faktördür ayrıca cildin sağlıklı görünümünün korunmasında ve de bunun sürdürülmesinde rol oynar.


Mart 2008’de, ABD Çevre Koruma Kurumu (EPA) bakır ve alaşımlarını potansiyel olarak hayatı tehdit eden enfeksiyonlara neden olan bazı bakterilerin çoğalmasını kontrol edebilen antibakteriyel maddeler olarak sertifikalandırmıştır. 2007 yılından bu yana, dünyanın birçok ülkesindeki sağlık kuruluşlarında, yeni bir uygulama ortaya çıkmıştır. Hastanelerde, kapı kolları, tuvalet sifonları, yatak başlık ve kenarlıkları gibi sık temas edilen tüm yüzeylerde bakırın kullanılması ile nozokomiyal enfeksiyon (hastane enfeksiyonu) riski azaltılmaya çalışılmaktadır. Birmingham Hastanesi’nin laboratuvar ve saha araştırmalarının sonuçları, bakır yüzeylerin, hastanelerde metisiline dirençli olan, toksik şok ve septisemiye yol açabilen “staphylococcus aureus” gibi mikroorganizmaların % 90 ila % 100’ünü ortadan kaldırabildiğini göstermektedir.


Bakır, badem ve avokado gibi gıdalarda da bulunur. Araştırmalar bakırın cilt oluşumunun ve yenilenmesi işlemlerinde kilit önemde olduğunu göstermiştir. Bakırla beslenen tekstiller sadece birkaç hafta kullanıldığında bile, kırışıklıkta belirgin bir azalma ve genel görünümde pozitif kozmetik etkiler kaydedilmiştir.