Whatsapp Bilgi ve Sipariş Hattı: +90 (543) 567 3966

Ayak Mantarı Nedir? Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Olur?

Ayak Mantarı Nedir? Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Olur?

Ayak mantarı birçok kişide görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Ayak mantarı parmak aralarının kepeklenmesi ve kaşınmasıyla ortaya çıkar. Ayak ve tırnak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Bir çok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür. Ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur.Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak ve tırnak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır. Tedavi edilmemiş ayak mantarı ciltte çatlamalara, su toplayan yaraların çıkmasına ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olacaktır. Mantar tanısı konulduktan hemen sonra tedavi başlanmalıdır.

Ayak mantarı için nasıl önlemler alınabilir?

- Ayaklarınızı her gün yıkayın.

- Çoraplarınızı her gün değiştirin.

-Pamuklu ve teri emen Antibakteriyel Bakır çorap giymeye özen gösterin.

- Ortak kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın.

- Aile bireylerinizle ortak terlik ve havlu gibi kişisel eşya kullanmayın.

- Ayaklarınızı banyo yaştıktan sonra havlu veya saç kurutma makinesiyle iyice kurutun.

- Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymeyin.

- Kendinize ait pedikür seti kullanın.

Mantarlar özellikle ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde yoğunlaştığından yaz aylarında daha sık görülür. Dış ortamların yanı sıra deri üzerinde spor halinde bulunan mantarlar da uygun üreme şartlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Ayakların banyodan sonra ıslak bırakılması, terleme ile nemin ve ısının artması ayak mantar oluşumunu tetikleyen faktörlerdir.Yazın artan havuz aktiviteleri sırasında, ortak kullanıma açık havuzlar, duşlar, ortak kullanılan soyunma odaları ayak mantarlarına zemin hazırlarken, steril olmayan manikür ve pedikür aletlerinin kullanımı da mantar sebebi olabilir.

Pamuklu yapısıyla ter emici maddelerden yapılmış Antibakteriyel Bakır çoraplar giyilmelidir. Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma (bası) azaltılmalıdır. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir. Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Yaz mevsiminde sıkı ve dar ayakkabı giymekten kaçınınız, bu mevsimde sandalet tipi ayakkabılar en uygunudur.